Print this page
Субота, 07 травня 2016 17:30

Як Росія програла Чехії

Автор: 
Rate this item
(2 votes)

Збірна Росії вперше в історії програла стартовий матч домашнього чемпіонату світу, всуху поступившись Чехії.

Замість господарських привілеїв - важкий старт

Коли ми говоримо про домашній чемпіонат світу, то маємо на увазі не лише свято для вболівальників, а й деякі переваги для збірної Росії. З першим, щоправда, теж не так однозначно. Дорогі квитки та відсутність пива на аренах роблять хокейні гуляння стриманішими та елітарнішими. Але привілеї для команди-господині – це особлива тема, на яку можна сперечатися нескінченно. Домашні трибуни апріорі вважаються козирем у рукаві, проте історія вважає це швидше за чорну мітку. Навіть В'ячеслав Фетісов після останнього наразі переможного домашнього чемпіонату світу говорив про колосальний тиск московського глядача. Що вже говорити про «чорний» Пітер-2000 і «бронзову» Москву-2007?

Можливо, приховані переваги є в регламенті? Від графіка 7 матчів за 10 днів, на який поскаржився Андрій Назаров, збірну Росії на щастя вберегли. Якби підопічні Олега Знарка в подібних умовах, майже напевно, розгорівся б скандал. Але те, що в першому ж матчі групового етапу росіяни зустрічаються з одними зі своїх головних конкурентів, - справжній нонсенс! 2000 року в Санкт-Петербурзі нам у стартовій зустрічі протистояли французи, через сім років у Москві – італійці. Навіть на тих турнірах, де росіяни не мали виняткового статусу господарів, спочатку ми зустрічалися із середняками або хокейними «карликами». Збірна Росії звикла вкочуватися поступово, набираючи хід через невимушені розгроми. Календар домашнього чемпіонату світу змушує відмовлятися від багаторічних звичок.

Дружнє дербі та паралелі із заявкою

Росія проти Чехії – це спадок великого протистояння СРСР – Чехословаччина, яка мала рівних у європейському хокею. Причому найчастіше ці матчі приховували явний політичний підтекст. Чого тільки вартий чемпіонат світу 1969 року, коли чехословаки двічі обіграли радянську збірну, тим самим помстившись за «Празьку весну». Сьогодні між Росією та Чехією відносини набагато тепліші, а матчі між хокейними збірними переродилися швидше на дружнє дербі. У жодній топовій збірній немає стільки гравців, які виступають у Росії. Зогорна приїхав на чемпіонат світу до Москви з Хабаровська, Затевич - з Тольятті, Коварж з Філіппі - з Магнітогорська і т.д. Багато про що говорить і фігура головного тренера. Володимир Вуйтек зробив собі ім'я зовсім не на батьківщині, а в нашій старій добрій Суперлізі. Битися з цими чехами можна і потрібно, але воювати, як із канадцями, не вийде за всього бажання. Ось і Олег Знарок навіть не думав показувати Вуйтеку той самий жест, що демонстрував шведу Ґренберґу.

Об'єднує наші збірні як багата історія особистих зустрічей і чеські легіонери, які у Росії. Як і наш тренерський штаб, Вуйтек із помічниками до останнього не оголошував заявку на чемпіонат світу. Спочатку була розширена версія, а аж до першого дня турніру суперники володіли досить коротким складом. Але якщо чехи зрештою дозаявили необхідну кількість гравців, знайшовши місце навіть для тринадцятого нападаючого, то наша команда вийшла на лід за очевидного недокомплекту. Місце у першій ланці, яку берегли для Олександра Радулова, дещо несподівано зайняв його одноклубник Іван Телегін, але головний сюрприз виявився у четвертій трійці. Компанію Сергію Широкову та Олександру Бурмістрову склав не хтось, а Віктор Антипін! Захисник, відомий своїми підключеннями, приміряв він роль форварда. Звертаючись до історії такі прецеденти вже були. Зінетула Білялетдінов кидав на амбразуру Євгена Рясенського, а нинішній керманич збірної змінював амплуа Єгору Яковлєву. Потрапивши захисник СКА на чемпіонат світу, рятувати Росію напевно відправили б саме його.

Видалення як ракова пухлина

Перші хвилини, що пройшли у відкритому хокеї, не давали й натяку на стартове хвилювання збірної Росії. Наші хокеїсти діяли розкуто та з підкресленою жагою гола. Одним із перших блиснув Олександр Бурмістров, який влаштував сольний прохід до воріт Домініка Фурха. Не губився і Сергій Плотніков, який прагнув зіграти на добиванні. Росіяни вийшли з правильними настроєм, в якому не було місця тремтячим колінам. Збило цей настрій безглузде видалення, яке тільки може бути в хокеї. Схопивши дві хвилини за порушення чисельного складу, підопічні Знарка прирекли себе тимчасовим затишшям. Вистоявши в меншості, росіяни підняли голову і влаштували навіть масовіший штурм, ніж на перших хвилинах. Якщо на старті матчу наші форварди атакували поодинці, то ближче до середини першого періоду згадали про його величність колективізм. Особливо комбінаційний хокей вдавався ланці Шипачова, яка більше хвилини возила чехів обличчям по їхній зоні! Стіночки, приховані передачі, хитрі кидки - все це було в арсеналі колишніх партнерів чемпіонського СКА. Артемію Панарину не знадобилося багато часу, щоби згадати колишні напрацювання.

Занапастила збірну Росії її стара хвороба. В черговий раз як вогнегасник своїх атак виступили непотрібні, часом абсолютно дурні видалення. Сергій Калінін не зміг зупинити Міхала Ржепіка без підніжки, чим прирік свою команду на чергові дві хвилини у меншості. На це росіянам не вдалося вийти сухими із води. Ян Коварж майстерно перевів шайбу на Томаша Кундратека, ніби на місці чеського захисника знаходиться його постійний партнер із «Магнітки» Сергій Мозякін. Однак для того, щоб вразити ворота Сергія Бобровського, йому не знадобилося відтворювати еталонний кидок магнітогірського капітана. Кундратек кинув нехитро і потрапив у ключку Роману Любимову, від якої шайба і потрапила у ворота. Бобровський не встиг зімкнути щитки і за мить уже діставав чорний диск із воротарського невода. Здавалося б, почало гірше нікуди. Але після того, як наш голкіпер насилу відбив кидок Мілана Доудери, стало зрозуміло, що збірна Росії відбулася малою кров'ю.

Те, що не зміг зробити Доудер, виправив на старті другого періоду добре знайомий нам Роман Червенка. Як і належить природженому снайперу, він знав, де і коли опинитися після кидка Якуба Єржабека. Та тільки яким би гольовим чуттям не володів Червенка, йому не судилося б підняти руки вгору, якби не грубі помилки петербурзьких захисників. Важко логічно пояснити, чим був зайнятий на п'ятаку В'ячеслав Войнов, який дозволив екс-форварду «Авангарду» і СКА зіграти на добиванні, а Максим Чудінов взагалі спостерігав за гольовою атакою з лави штрафників: як і раніше Калінін, він привіз зовсім непотрібне вилучення, яке призвело до пропущеної шайби. Чехи, як безвідмовний рентген-апарат, виявляли основні недуги російського організму. 0:2 на старті другого періоду у дебютному матчі домашнього чемпіонату світу. Чи це не жорсткий удар по золотих амбіціях?

Коли не по зубах «Амур» та «Кузня»

Якщо стартового хвилювання збірної Росії вдалося уникнути, від другої пропущеної шайби вона відходила майже цілий період. Сказати, що наші хокеїсти перебували в прострації, значить нічого не сказати. Росіяни помилялися на рівному місці, віддавали передачі на ключки суперникам і не могли вивести шайбу із зони. Помилявся навіть Олексій Ємелін – один із небагатьох наших енхаелівців. Наче боксер, який перебуває в нокдауні, збірна Росії повністю віддала ініціативу в руки чехам і пустила гру на самоплив. Підопічні Вуйтека, які звикли грати на контратаках, не розгубилися і буквально розставили стільці у нашій зоні. Допомогла їм і далека «лава», що дозволяє змінюватись під час позиційної атаки. Усі ці чинники наближали третю шайбу. Побував вона у воротах Бобровського, для збірної Росії міг би наступити глибокий нокаут. Десь врятував сам Сергій, десь підопічним Знарка відверто пощастило, а десь господарям чемпіонату світу вибачили судді. Дацюка за відвертий зачіп мали карати тими ж двома хвилинами, що й Калініна з Чудиновим. Очевидно, за Павла спрацював його авторитет.

Вражаюче навіть не те, що збірна Росії розклеїлася після другої пропущеної шайби. Чи не вкладається в голові, що розкочували наших хлопців зовсім не суперзірки НХЛ. Найактивнішою та наполегливішою була третя чеська ланка, де що не гравець – хлопець із сусіднього двору. І якщо Лукаш Кашпар справді виявив себе елітним снайпером, виступаючи за «Слован» та інші любелівські команди, то Томаш Зогорна та Роберт Коусал безславно закінчили сезон ще у лютому. Коусал взагалі запам'ятався новокузнецьким уболівальникам безглуздим булітом, коли він послизнувся, не доїхавши до воріт. Та тільки приналежність до клубів-аутсайдерів і невиразна гра минулого клубного сезону не заважала цим вельми середнім чехам у справі перегравати збірну Росії. Якщо після цього матчу хтось візьметься нарікати на дефіцит кадрів у розташуванні Знарка, то робити це варто точно не за пана Вуйтека. Маючи не найвидатніші виконавці, чехи діяли як команда з чітким планом на гру.

Як Фурх перетворився на Домінатора

До певного часу співвідношення кидків у другому періоді було 9:2 на користь Чехії! Але якби збірна Росії не подала ознак життя і в такому ж аморфному стані пішла на перерву, трибуни «Льодового палацу» ризикували помітно порідшати. Щоб врятувати гру, а заразом і зберегти глядача, наші хлопці таки провели непоганий відрізок наприкінці другого періоду. І знову, як на старті матчу, увімкнулися шипачівці. Вони мучили чехів і в більшості, і в рівних складах, а найреальніший момент для взяття воріт народився з перетину пітерців з Мозякіним. Дадонов вивів нашу «десятку» на ударну позицію, але головний герой минулого сезону КХЛ потрапив у перекладину. Цей втрачений шанс, напевно, врізався в пам'ять Сергію. В'язкі та непоступливі чехи особливо не давали йому розвернутися, а одного разу зустріли нищівним силовим прийомом. Команда Вуйтека наочно продемонструвала, що означає насправді знаменитий вислів Білялетдінова.

Збірна Росії ударно провела кінцівку другого періоду, виправивши статистику, але з однаковим успіхом могла як скоротити рахунок, так і пропустити третю, контрольну шайбу. Чеська контратака 3 в 2 якимось дивом не призвела до фатальних наслідків. У третьому періоді Знарок остаточно перемішав трійки, відправивши Мозякіна до Калініна та Плотнікова, а до Дацюка поставив ще одного молодого «армійця», Любімова. Сказати, що тренерські ходи не дали результат, не можна. Росіяни отримали певний імпульс, але всі пориви Панаріна, Бурмістрова та інших наших форвардів перетворював на пилюку чудовий Домінік Фурх. Чеський воротар, який рік тому вилітав із празькою «Славією» з Екстраліги, поступово стає справжнім злим генієм збірної Росії. За цей сезон за його допомогою чехи завдали нам двох поразок, у тому числі на Кубку Першого каналу, де підопічні Знарка посіли безпрецедентне четверте місце. Третій удар омський домінатор припас на чемпіонат світу.

Тієї ж третьої шайби, що назрівала ще з другого періоду, чехи відправили в залишені Бобровським ворота. Міхал Бірнер поставив крапку у безславному старті збірної Росії на московському чемпіонаті світу. За всю історію вітчизняного хокею наша національна команда вперше програла стартовий матч домашнього турніру. Навіть на ЧС-2000 збірна Росії не позбавляла вболівальників ілюзій так рано, як це зробила команда Знарка.

Read 756 times

Latest from Роман Илюшин

Написати коментар

Правила додавання коментарів


FORM_CAPTCHA
Оновити Captcha